Tradycje hokejowe w Krynicy sięgają czasów przedwojennych. Hokej miał tu okresy świetności jak i zapomnienia. Szczególnie w ostatnich latach XX w. ta dyscyplina sportu wzniosła się na wyżyny dzięki wynikom pierwszej drużyny. Nie można też zapominać o sukcesach juniorów, żakach i jeszcze młodszych adeptach tej sztuki. Widząc to, kryniccy kibice postanowili sami posmakować hokeja.
W listopadzie 1999 roku Jaromir Myrna założył drużynę hokejową składającą się wyłącznie z kibiców KTH, nie mających wcześniej nic wspólnego z hokejem zawodowo.
Pod czujnym okiem trenera Marka Bialika, zawodnicy zaczęli trenować dwa razy w tygodniu. Drużyna wiekowo była bardzo zróżnicowana, najmłodszy uczestnik miał 19., a najstarszy 48. lat. Występowały w niej i występują znane w uzdrowisku i nie tylko postaci, m.in. Witold Szmuc - krynicki jubiler, fundator złotych sygnetów dla najlepszych zawodników w sezonie pierwszej drużyny KTH, Marek Skowroński - trzykrotny indywidualny i dwukrotny drużynowy Mistrz Polski w saneczkarstwie, Andrzej Koszucki - sprawozdawca sportowy Radia Echo i Radia Kraków oraz właściciele firm, restauracji, rodzice młodych hokeistów szkolących się w krynickim klubie, sympatycy tej dyscypliny.
Team tworzą nie tylko mieszkańcy Krynicy-Zdroju, zawodnicy dojeżdzają na treningi i mecze także z Nowego Sącza, Muszyny i wielu okolicznych miejscowości.
Drużyna chcąc identyfikować się z miastem przyjęła nazwę "Krynickie Diabły", nawiązując do legendy o Krynicy, gdzie jedną postacią jest też diabeł.
Celem hokeistów-amatorów jest sprawdzenie się na lodzie, przeżycie przygody, zrealizowanie swoich młodzieńczych marzeń, chęć rywalizacji na lodzie z innymi, podobnymi zespołami. Realizują to rozgrywając mecze towarzyskie z krajowymi i zagranicznymi grupami, uczestnicząc w turnieju Mistrzostw Polski Amatorów (od 2002r.), rozgrywkach Pucharu Polski Amatorów (2009r.), a od sezonu 2009/10 także w nowopowstałej Małopolskiej Amatorskiej Lidze Hpokeja.
W roku 2004, Krynickie Diabły prowadzone przez trenera Jacka Dudka, byłego hokeistę KTH i szwedzkiego Brinken IF, wywalczyły tytuł Mistrza Polski Amatorów, w 2009r. z trenerem Arturem Ślusarczykiem (czynny hokeista ligowy) w pierwszej edycji rozgrywek zdobyli Puchar Polski Amatorów.