ZawszeKTH

KRYNICKIE TOWARZYSTWO HOKEJOWE
KRYNICKIE LODOWISKA




hala widowiskowo-sportowa w budowie

O modernizacji i zadaszeniu lodowiska zaczęto już mówić pod koniec lat 70-tych, jednak ani klubu, ani miasta na taką inwestycję nie było stać. Raz po raz, najczęściej po awansach krynickiej drużyny do I ligi podnoszono tę kwestię na nowo, jednak bez rezultatów.

Kiedy PZHL w regulaminie rozgrywek pierwszoligowych zaznaczył iż mogą się one rozgrywać wyłącznie na lodowiskach zadaszonych, wydawało się, że w kolebce hokeja - jak nazywają Krynicę - ta dyscyplina całkowicie upadnie.
A tak wspominał tę sytuację prezes klubu Jan Łuszczewski :

pierwsze elementy zadaszenia
hala widowiskowo-sportowa w budowie
pierwsze elementy zadaszenia

...o krynickim hokeju słychać było niewiele. Pomimo usilnych starań władz miasta i użytkownika lodowiska Centralnego Ośrodka Sportu, dysponującego pełną dokumentacją na inwestcję nie udało się w latach osiemdziesiątych przystąpić do budowy hali sportowej. W tym czasie wykonano tylko prace modernizacyjne, zmierzające do utrzymania istniejącego stanu. Pomimo tych obiektywnych trudności nie zaniechano pracy z młodzieżą, jak również nie zrezygnowano z udziału zespołu seniorów w rozgrywkach drugoligowych."


      Ta praca nie poszła na marne...

Po okresach trudnych, szczególnie ostatnich kilku lat, otwarła się możliwość powrotu do świetności z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

hala widowiskowo-sportowa w budowie
front jeszcze starej budowli,
ale widoczne już nowe zadaszenie

Przełomowym okresem w działalności klubu był rok 1996, gdzie dzięki pomocy finansowej Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki w Warszawie oraz Urzędu Gminy Uzdrowiskowej w Krynicy rozpoczęto historyczne zamierzenie - budowę hali sportowej.

Wymieniono urządzenia chłodnicze eliminując z cyklu chłodzenia amoniak. Położono nową płytę lodowiska. Wymienione zostały bandy wraz z boksami, wybudowano szatnie dla zawodników wraz z pomieszczeniami odnowy biologicznej i trybuny na 3500 widzów.

Inwestycja ta decyzją UKFiT w roku 1997 została zaliczona do zadań finansowanych centralnie.

po rozburzeniu frontu starego budynku
po rozburzeniu frontu starego budynku

Wydawało się, że oddanie obiektu do użytku jest juz bardzo blisko. Niestety, "po drodze" trafiły się kłopoty z niesolidnym wykonawcą i przerwane prace wznowiono dopiero na wiosnę 1998 r.. Na dodatek okazało się, że budynek, gdzie było główne wejście i mieściły się szatnie, ma tak skąpe fundamenty, iż nie można go nadbudować.

   Przebudowa tej części lodowiska, rozpoczęta początkiem 1999 r., spowodowała konieczność szukania dodatkowych pieniędzy i odsunęła zakończenie inwestycji.

Jest takie powiedzenie, że historia lubi się powtarzać...

konstrukcja obiektu zaplecza
konstrukcja obiektu zaplecza

To prawda. Przy budowie "starego" lodowiska wielką rolę odegrał dr Julian Zawadowski. A przy obecnej, na co dzień z olbrzymią pomocą w działalności finansowej i organizacyjnej przychodził klubowi Urząd Gminy Uzdrowiskowej z jego ówczesnym burmistrzem Janem Golbą.

Dzięki jego staraniom decyzja UKFiT była pomyślna dla Krynicy, a klub pozyskał dobrego sponsora, jakim było PZU S.A.

Korzyści były wymierne. Hala służy społeczeństwu, hokeiści KTH w sezonie 1998/99 zdobyli wicemistrzostwo Polski, a rok później brązowe medale MP. W następnych latach dwukrotnie krynickie lodowisko było areną zmagań hokeistów podczas turniejów EIHC, odbyły się też mecze międzypaństwowe reprezentacji Polski z zespołami Kanady, Łotwy i Węgier.

tu będzie kawiarnia i biura zarządu KTH tu będzie kawiarnia i biura zarządu KTH






[« powrót]   [wydruk]   [góra]


Copyright © 1999- - ZawszeKTH