Ostatni mecz Polaków w mistrzowskim turnieju Dywizji 1A był decydującym w kwestii być albo nie być na zapleczu elity. Niekorzystny dla Biało-Czerwonych wynik wcześniej rozegranego spotkania Słoweńców z Kazachstanem wyznaczył konieczne dla Orłów rozstrzygnięcie konfrontacji z Węgrami, które w piątkowy wieczór okazało się nieosiągalne. Za rok nasza "osiemnastka" rywalizować więc będzie na niższym szczeblu światowej drabinki.
Trzy reprezentacje, słoweńska, węgierska i polska, przed spotkaniami zamykającymi turniej miały na swoim koncie równą liczbę punktów i perspektywę opuszczenia dywizji. Kiedy Słoweńcom po przegranej, ale za jeden punkt, udało się uzyskać lepszą pozycję, to Orlętom i Madziarom przyszło rozstrzygnąć między sobą kwestię degradacji.
Pierwsza część najważniejszej w sezonie przeprawy przebiegła niemal bezobjawowo, no goals, no penalties, tylko wzajemne sprawdzanie możliwości i bezskuteczne szukanie okazji do zmiany rezultatu. Dopiero po przerwie wynik otworzył się, a celne trafienie na swoje konto zapisali węgierscy hokeiści. Blisko połowy meczu po raz drugi znaleźli sposób na polskiego golkipera i, mimo wielu prób nawiązania strzeleckiej wymiany przez gospodarzy turnieju, dwubramkową przewagę utrzymali do końca tercji. Węgrzy bardziej precyzyjnie operowali kršżkiem, częściej prowadzili grę w strefie obronnej Biało-Czerwonych i znacznie więcej, dwukrotnie, a w środkowej odsłonie nawet trzykrotnie, oddawali celnych strzałów na naszš bramkę. Trudno było polskiej młodzieży, choć nie brakowało rajdów do strefy, wypracowanych akcji czy podbramkowych sytuacji, przełamać ten styl rywali. Także w ostatnim fragmencie konfrontacji, w którym stracili trzy bramki pieczętujšce pożegnanie z zapleczem elity.
Próba utrzymania przyczółka w drugim światowym szeregu nie powiodła się, choć zabrakło naprawdę niewiele. Za rok polscy hokeiści powalczą o powrót na ten szczebel rozgrywek.
(e2rds)
24.04.2026 - MSD1A-U18
Węgry - Polska 5 - 0 (0-0,2-0,3-0)
1 - 0 21:33 Vanyolos Mark - Baroti Bence, Schmidt Agoston
2 - 0 28:58 Besenyei Botond
3 - 0 40:38 Vanyolos Mark - Szongoth Doman, Brehel Attila
4 - 0 47:43 Baroti Bence - Vanyolos Mark, Besenyei Botond (+1)
5 - 0 57:54 Horvath-Tertak Peter - Besenyei Botond, Baroti Bence(+1)
kary: Węgry 8 min. - Polska 12 min.
strzały na bramkę: Węgry 41 - Polska 16
sędziowali: Cregut Nicolas (FRA), Woelzmueller Marius (GER) oraz Bachelut Fabrizio (SUI), Nelson Odin (USA)
widzów: 445
Węgry U18:
Szamos Kund (Gyulai Benedek n/g) - Karsai Ferenc, Gazso Sebestyen; Brehel Attila, Szongoth Doman (2), Bencze Sebestyen - Besenyei Botond, Nagy Botond; Baroti Bence, Schmidt Agoston (2), Vanyolos Mark - Magyar Adam, Osztoics Mark; Papp Adrian (2), Horvath-Tertak Peter, Rakosi Lazar - Prem Zsombor, Seres-Gomory Zsombor; Kovacs Bence, Kovacs Csaba (2) - Gal Benedek - Trener Arkovics Balint
Polska U18 :
Juszczyk Mikołaj (Marczak Karol n/g) - Skiba Kacper (2), Wanat Aleksander (2); Stryczek Leon, Myszka Mateusz, Wsół Gabriel - Tańczyk Wiktor, Hornik Adam; Lewandowski Stanisław, Bagienko Adrian (2), Galant Antoni (2) - Bogdał Filip, Gawrysiak Bartłomiej, Tyński Amadeusz (2); Dawid Borys, Kot Radosław - Perechniev Danylo; Bochyński Piotr (2), Perechniev Mykyta, Klimczak Wiktor - trener Rostkowski Grzegorz

















