ZawszeKTH
KS KTH - informacje


17.04.2012
Drużyna gwiazd

   W informacjach dotyczących aktualnie rozgrywanego w Krynicy-Zdroju mistrzowskiego turnieju w hokeju na lodzie często wspomina się rok 1931 i Mistrzostwa Świata najlepszych wówczas drużyn, które odbyły się w Krynicy. Pasjonując się poczynaniami obecnych reprezentantów kraju warto przypomnieć hokeistów zespołu, który przed 81 laty był czwartą drużyną świata i drugą w Europie.



BibliotekaKrynica    Materiał przygotowany
   przez Bibliotekę Publiczną w Krynicy-Zdroju




W składzie reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Hokeju na Lodzie w Krynicy w 1931 r. wystąpili najlepsi hokeiści z lat międzywojennych. W większości byli to zawodnicy Legii Warszawa i AZS Warszawa, Lechii Lwów i Pogoni Lwów oraz AZS Wilno i TKS Toruń. Prawie wszyscy (oprócz Karola Weissberga, Czesława Godlewskiego i Jana Hemmerlinga) wielokrotnie reprezentowali Polskę na olimpiadach zimowych i uczestniczyli w turniejach Mistrzostw Świata. Józef Stogowski, Aleksander Kowalski i Lucjan Kulej zostali wybrani do "drużyny gwiazd" okresu 1925-1939 w ankiecie 80-lecia na najlepszych sportowców Polski, ogłoszonej przez "Przegląd Sportowy". Kilku zawodników uprawiało, z dużym powodzeniem również inne dyscypliny sportowe, a po zakończeniu kariery zostali trenerami lub sędziami hokejowymi (Tadeusz Sachs - najlepszym sędzią okresu międzywojennego, sędziował mecze międzynarodowe, a Tadeusz Adamowski - najlepszym trenerem 1925-1939).

Ciekawie potoczyły się losy członków hokejowej kadry narodowej 1931 r. w latach późniejszych. Tadeusz Adamowski, Kazimierz Materski, Jan Hemmerling uczestniczyli w kampanii wrześniowej, a Aleksander Kowalski (absolwent Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty) został zamordowany w Katyniu. Kilku zawodników walczyło też na różnych frontach II wojny światowej: Włodzimierz Krygier i Aleksander Tupalski w polskich siłach zbrojnych na Zachodzie, Kazimierz Materski (oficer II Korpusu) i Jan Hemmerling w armii generała Andersa. Lucjan Kulej - był sędzią sądu podziemnego Armii Krajowej

Reprezentację kraju stanowili zawodnicy dobrze wyszkoleni technicznie, utalentowani, waleczni, ale także gruntownie wykształceni, którzy oprócz gry w hokeja wykonywali ciekawe zawody, niejednokrotnie byli absolwentami prestiżowych uczelni na całym świecie. Tadeusz Adamowski - syn polskich emigrantów z USA był absolwentem Harward Uniwersity, pracował jako makler okrętowy, Tadeusz Sachs ukończył prywatną szkołę w Zurychu, Aleksander Kowalski był bankowcem, absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Lucjan Kulej ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, po wojnie miał swoją kancelarię adwokacką. Prawnikami byli także ( po Uniwersytecie Warszawskim) Kazimierz Materski (absolwent Szkoły Podchorążych Łączności) i Włodzimierz Krygier. Karol Szenajch studiował na Politechnice Warszawskiej, uzyskał uprawnienia inżyniera elektryka, a Aleksander Tupalski z zawodu inżynier mechanik, absolwent Politechniki Gdańskiej był konstruktorem silników lotniczych we Francji. Karol Weissberg został dziennikarzem sportowym. W reprezentacji Polski występowało dwóch braci, urodzonych na Łotwie, po wojnie mieszkających w Gdańsku - Czesław i Józef Godlewscy. Kilku hokeistów po wojnie nie powróciło już do Polski - Tadeusz Adamowski wyjechał do USA, pracował w UNICEF, Karol Szenajch zamieszkał w Kanadzie, w Montrealu, Roman Sabiński i Włodzimierz Krygier pozostali w Wielkiej Brytanii, natomiast Jan Hemmmerling i Aleksander Tupalski wyemigrowali do Australii.

Opracowano na podstawie:
W. Zaleśkiewicz" Historia Polskiego Hokeja", Krynica-Zdrój 2006.






1931r. na krynickim lodowisku reprezentacje Polski i USA
1931_mecz_Polska_USA





-= 4115 =-

Copyright © 1999- - ZawszeKTH