15.03.2021
Żacy - lwi pazur na zakończenie

Żacy starsi UKS KTH w miniony weekend zakończyli ligowy sezon 2020/2021. Ostatnim akordem rozgrywek były dwa mecze z drużyną Unii Oświęcim, których stawką była druga lokata w końcowym zestawieniu Grupy Małopolskiej. Atak na fotel wicelidera nie powiódł się kryniczanom, zespoły podzieliły się punktami, ale sezon zakończyli kateheci zwycięstwem w jednym z ciekawszych pojedynków mijających rozgrywek.

Przed weekendem zespoły w tabeli dzieliła różnica sześciu punktów na korzyść oświęcimian, mineralni by awansować na drugą pozycję musieliby więc wygrać obydwie potyczki. Atutem było własne lodowisko, obciążeniem dwa dotychczasowe niepowodzenia w starciu z Unitami.

Sobotni mecz korzystniej rozpoczęli rywale obejmując prowadzenie w drugiej minucie gry podczas własnego liczebnego osłabienia, miejscowi jednak dość szybko odrobili tę stratę. Wyrównany stan z aktywnym szukaniem okazji do jego zmiany trwał kolejnych kilka minut. Sporo pracy mieli w tym czasie gospodarze starający się upilnować i zneutralizować działania bardzo żywiołowo atakujących rywali, szczególnie pierwszej formacji oświęcimian z najskuteczniejszym graczem ligi w szeregach, który mimo wszystko jeszcze w tej samej tercji po raz drugi pokonał golkipera mineralnych. Tuż po pierwszej przerwie ten sam zawodnik podwyższył wynik kompletując hat-tricka, a w końcówce drugiej części meczu oświęcimianie uzyskali czwarte celne trafienie. Starania katehetów o pomniejszenie dystansu pozostawały bez efektów, na brak okazji i wypracowanych dogodnych sytuacji nie mogli narzekać, zawodziła jednak precyzja, a jeśli już guma trafiała w światło bramki lądowała centralnie na korpusie golkipera. Co prawda i przyjezdni grzeszyli nieskutecznością, ale dysponowali przewagą, która ostatecznie zapewniła im wygraną przekreślającą jednocześnie szansę gospodarzy na przejęcie fotela wicelidera. Autorem jedynej dla miejscowych honorowej bramki był Bartosz Baut, a to trafienie było jego debiutanckim golem w rozgrywkach żaków starszych.

Zgoła inny przebieg i inne zakończenie miało rewanżowe niedzielne spotkanie. Być może to zasługa dokonanych przez trenera kryniczan zmian w ustawieniu zawodników w poszczególnych formacjach, a może spokojniejszego podejścia hokeistów do konfrontacji, która już nie obciążała swoją wagą, a może zupełnie innych czynników. Jednakże od samego początku stroną dominującą była uzdrowiskowa drużyna uzyskująca do końca pierwszej tercji trzybramkową przewagę. Dwie akcje skutecznie wykończył Mateusz Machał, który w przebiegu całego spotkania wykazywał się inicjatywą i pomysłową grą przyjmując na siebie rolę team leadera, a jedno celne trafienie zapisał na swoje konto najskuteczniejszy w zespole Tomasz Majerczyk. Już wynik 3-0 był niemałym zaskoczeniem, a w połowie meczu kolejnego gola dla miejscowych dołożył najmłodszy na lodowej tafli dziesięcioletni - podkreślmy raz jeszcze dziesięcioletni - Paweł Makuch. Niewielkiego wzrostu, acz sprytny i żywiołowy młodziutki zawodnik UKS KTH bez bojaźni i respektu przed trzy-cztery lata starszymi rywalami śmiało poczynał sobie walcząc o krążek czy dogodną sytuację nawet z niemal dwukrotnie wyższymi zawodnikami. W efekcie kolejny gol na koncie w starszej grupie i wielkie brawa za postawę. Duża przewaga nad dotąd niepokonanym przeciwnikiem być może uśpiła czujność krynickiej młodzieży, swoją rolę odegrało zapewne i zmęczenie, bo tempo konfrontacji było intensywne, i skwapliwie ten fakt wykorzystali oświęcimianie w krótkim czasie pomniejszając dzielący zespoły dystans bramkowy. Dwukrotnie liczebna przewaga zamieniona na gole i trzecie trafienie tuż przed drugą przerwą przeniosły rywalizację w zupełnie inny wymiar. Reprymenda trenerska była głośna i stanowcza, a gra kryniczan po wznowieniu niezwykle ofiarna podczas nieustannych ataków Unii i na tyle skuteczna by zakończyć spotkanie i sezon wygraną za trzy punkty.

Dla kryniczan i rówieśników z Oświęcimia weekendowe mecze były ostatnimi w rozgrywkach. Do zamknięcia tabeli pozostały jeszcze trzy mecze innych zespołów, których wyniki nie będą miały wpływu na układ zestawienia. Rywalizację w Grupie Małopolskiej wygrali nowotarżanie i to oni wezmą udział w ogólnopolskim finale. UKS KTH kończy sezon 2020/2021 na trzecim miejscu w regionie.

14.03.2021 - żacy starsi
UKS KTH - Unia Oświęcim 4 - 3 (3-0,1-3,0-0)
    1 - 0 04:48 Machał Mateusz - Majerczyk Tomasz, Nosal Emilia
    2 - 0 08:40 Machał Mateusz
    3 - 0 19:03 Majerczyk Tomasz
    4 - 0 28:32 Makuch Paweł - Sobczak Michał
    4 - 1 31:03 Ziober Adrian - Ćwiek Przemysław (+1)
    4 - 2 35:36 Staniecko Mateusz - Płatacz Paweł, Ziober Adrian (+1)
    4 - 3 39:53 Ćwiek Przemysław

kary: 8 min. - 14 min.
sędziowali: N.Szczerba i J.Bryniarski

UKS KTH Krynica-Zdrój:
Chabior Szymon - Makuch Maksym, Bober Dominik (2); Majerczyk Tomasz (2), Ptaszek Tomasz, Zieja Zuzanna - Nosal Emilia (2), Sobczak Michał (2); Machał Mateusz, Klimczak Wiktor, Zygmunt Franciszek - Baut Bartosz, Wszołek Oskar, Makuch Paweł - trener Chabior Adrian

UKH Unia Oświęcim (2):
Bik Nataniel, od 20:00 Rydzoń Kacper - Staniecko Mateusz (4+10), Ćwiek Przemysław; Wanat Aleksander, Kot Radosław, Ziober Adrian - Furman Karol, Płatacz Paweł; Połącarz Jan, Płatacz Piotr, Wiśniowski Mateusz - Tondryk Jakub, Kożuch Franciszek; Paul Oliwier - trener Piecha Robert