ZawszeKTH

07.05.2023
Polska, Biało-Czerwoni

Udanie, z awansem do światowej elity hokeja, zakończyła Polska Reprezentacja zmagania w mistrzowskim turnieju Dywizji 1A. Marzenia całego środowiska hokejowego snute od przeszło dwóch dekad ziściła kadra, której zawodnikami, z wymiernym wkładem, było m.in. czterech wychowanków KTH.


Cztery wygrane i jedna porażka w dogrywce pozwoliły Orłom uplasować się na drugiej pozycji w Dywizji 1 A w bieżącym sezonie również zapewniającej promocję do przyszłorocznych Mistrzostw Świata elity. Także indywidualnie polscy hokeiści wypadli imponująco zajmując czołowe lokaty w rankingach i zestawieniach turnieju. W pierwszej dziesiątce najskuteczniejszych miejsce wywalczyło aż sześciu zawodników z Biało-Czerwonej ekipy.

Grzegorz Pasiut Do wspólnego sukcesu narodowej drużyny swoje kije przyłożyła również czwórka kryniczan bardzo aktywna we wszystkich spotkaniach. Urodzinowy prezent awansem do elity sprawił sobie Grzegorz PASIUT, dla którego udział w jedenastym już mistrzowskim turnieju okazał się bardzo owocny. Profesor, jak nazywają wychowanka KTH w hokejowym środowisku, w pięciu rozegranych meczach zdobył dwa gole oraz zaliczył siedem asyst, i z dziewięcioma punktami na koncie zajął trzecią lokatę w punktacji kanadyjskiej turnieju, a także drugie miejsce w rankingu asystujących. Jest też czwartym w zestawieniu skuteczności zawodników podczas wznowień, do tego w ostatnim meczu z Rumunią został wybrany najlepszym zawodnikiem polskiego zespołu, a w podsumowaniu turnieju został jednym z trzech najlepszych graczy naszej Reprezentacji, wybranych przez trenera.

Paweł Zygmunt Bardzo dobre występny w Nottingham zanotował najmłodszy z krynickiej ekipy Paweł ZYGMUNT, po raz drugi biorący udział w czempionacie. Zygi obiecująco rozpoczął swoją reprezentacyjną karierę w mistrzostwach, przed rokiem z zespołem awansował do Dywizji 1A, teraz do elity, przyczyniając się wymiernie swoją postawą i osiągnięciami do awansu. W pięciu grach zapisał na swoim koncie dwa celne trafienia i pięć kluczowych podań, zajmując miejsca w pierwszych dziesiątkach asystentów oraz najskuteczniejszych hokeistów turnieju. To duże osiągnięcie młodego kryniczanina.

Maciej Kruczek Nową kartę w hokejowym dossier zapisał również jedyny obrońca w czwórce wychowanków KTH - Maciej KRUCZEK. Defensorzy w hokejowej potyczce mają swoje zadania, ale także zdobywają gole lub podaniami przyczyniają się do zmiany wyniku. Maciek zaliczył asystę w meczu z Koreą, a w konfrontacji z Litwą piękną bombą spod niebieskiej linii wpisał się na listę strzelców. Ten gol był drugim w reprezentacyjnych występach Krugera, obydwa zdobył podczas turniejów mistrzowskich Dywizji 1A.

Radosław Galant Po raz piąty w dywizyjnym czempionacie wystąpił Radosław GALANT. Waleczny napastnik zakończył zawody w Nottingham z jednym punktem za asystę przy pierwszej bramce Polaków w meczu z Włochami. Wygrana w tym spotkaniu okazała się kluczową w drodze do awansu.

Dziękujemy

W przyszłym sezonie Biało-Czerwoni rywalizować będą w gronie najlepszych drużyn na świecie. Poprzednio w takich mistrzostwach polska reprezentacja uczestniczyła w roku 2002, ale wówczas w składzie nie było katehetów. Hokeista z Krynicy w zmaganiach elity po raz ostatni wystąpił dziesięć lat wcześniej, był to Zbigniew BRYJAK, a narodową kadrę prowadzili wówczas Leszek LEJCZYK i Jerzy MRUK, również wychowankowie KTH. Być może za rok taką szansę otrzymają kolejni hokeiści spod Góry Parkowej.
(e2rds)   29.04.2023 Polska - Litwa 7 - 0   / Kruczek 1B, Zygmunt 1B, Pasiut 4A
   30.04.2023 Polska - W.Brytania 4 - 5 D   / Zygmunt 1B 2A, Pasiut 1A
   02.05.2023 Polska - Włochy 4 - 2   / Pasiut 1B 1A, Galant 1A
   03.05.2023 Polska - Korea 7 - 0   / Zygmunt 2A, Kruczek 1A
   05.05.2023 Polska - Rumunia 6 - 2   / Pasiut 1B 1A, Zygmunt 1Akateheci w Reprezentacji Polski, która wywalczyła awans do elity, Nottingham 2023
fot. Maciej Kruczek

kateheci w Reprezentacji Polski, która wywalczyła awans do elity, Nottingham 2023 - fot. Maciej Kruczek


-= 193 =-


Copyright © 1999- - ZawszeKTH