ZawszeKTH

03.03.2023
Mistrzyni po raz drugi

W Krynicy-Zdroju od lat nie ma już profesjonalnego lodowego toru saneczkarskiego, ba, od kilku miesięcy nie ma nawet jego substytutu, na którym jeszcze w ubiegłym roku odbywały się saneczkarskie ślizgi, a mimo to drugi raz z rzędu zawodniczka UKS KTH została saneczkarską Mistrzynią Polski Juniorów Młodszych.


Emilia Nosal
Emilia Nosal
Mistrzyni Polski w jedynkach Juniorek Młodszych w saneczkarstwie lodowym
Tak jak przed rokiem krynicki klub prowadzący sporym wysiłkiem szkolenie dzieci i młodzieży w reaktywowanej sekcji saneczkarskiej desygnował na najważniejsze w sezonie zawody juniorek młodszych trzy podopieczne. Mistrzowskie zawody, podobnie jak ma to miejsce w hokeju, odbywają się w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W bieżącym sezonie, z uwagi na brak w kraju odpowiedniej infrastruktury, zdecydowano o przeprowadzeniu konkurencji saneczkarstwa lodowego na torze w Starym Smokowcu na Słowacji.

Zawody w kilku konkurencjach i kategoriach wiekowych odbywały się w dniach 27 lutego - 2 marca, w których ogółem uczestniczyło 65. dziewcząt i chłopców z ośmiu klubów. W kategorii juniorek młodszych w eliminacjach wystąpiło dziewiętnaście zawodniczek, w tym saneczkarki UKS KTH - Emilia NOSAL, Maja DUBEL i Natalia MARUT. Najlepszy czas zanotowała Emilia przewodząc stawce saneczkarek kwalifikujących się do zawodów głównych, prawo startu wywalczyły również pozostałe dwie kryniczanki. W mistrzowskich zawodach konkurencji jedynek o końcowym wyniku decydowała suma dwóch ślizgów, w obydwu bezkonkurencyjna okazała się ponownie Emilia zdobywając tytuł Mistrzyni Polski Juniorek Młodszych. Na ósmej pozycji sklasyfikowano Maję, na jedenastej Natalię.

Ponadto Emilia wywalczyła wspólnie z kolegami z LKS Łęka i nowosądeckiego Tajfuna brązowy medal MP Juniorów Młodszych w konkurencji drużynowej.

Tym samym młoda saneczkarka z Krynicy-Zdroju powtórzyła osiągnięcia z pierwszych swoich startów w MPJM przed rokiem, kiedy również indywidualnie zajęła pierwszą lokatę i drużynowo trzecie miejsce.

W klasyfikacji klubowej tegorocznych zawodów UKS KTH uplasował się na piątej pozycji.

Warto przy okazji wspomnieć, iż Emilia Nosal jest zawodniczką saneczkarskiej Kadry Narodowej Juniorów Młodszych, która w dniach 29 stycznia - 13 lutego przebywała na zgrupowaniu szkoleniowym w koreańskim PyeongChang, podczas którego uczestniczyła również w rywalizacji w ramach Pucharu Kontynentalnego. W tych międzynarodowych zawodach szesnastoletnia kryniczanka w konkurencji jedynek dziewcząt zajęła 19. miejsce na 31. sklasyfikowanych zawodniczek.

Podtrzymywanie tradycji saneczkarstwa lodowego zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i lokalnej, ze względu na brak w kraju odpowiednich obiektów jest nie lada wyzwaniem. W poprzednim sezonie sekcja saneczkarska UKS KTH prowadziła zajęcia na krynickim lodowisku oraz na częściowo odbudowanym torze na zboczu Góry Parkowej. W bieżącym korzystała z profesjonalnego trenażera w Starym Smokowcu za południową granicą. W efekcie drugi raz z rzędu krynicka młodzież z powodzeniem uczestniczyła w młodzieżowych Mistrzostwach Polski, aspirując również do reprezentowania barw narodowych.
(e2rds)MPJM saneczkarstwo lodowe - jedynki dziewcząt:
    1. Emilia Nosal (UKS KTH) - czas 20,269
    2. Zuzanna Pieron (MKS Karkonosze) - czas 20,479
    3. Zuzanna Jędrzejczyk (MKS Karkonosze) - czas 20,847
    ....
    8. Maja Dubel (UKS KTH) - czas 21,465
    11. Natalia Marut (UKS KTH) - czas 22,031


MPJM saneczkarstwo lodowe - drużynowo:
    1. Zuzanna Pieron, Michał Gancarczyk, Karol Warzybok, Cyprian Dybalski
       (wszyscy MKS Karkonosze-Sporty Zimowe Jelenia Góra) - wynik 30,215
    2. Zuzanna Jędrzejczyk, Nikodem Szefliński, Witold Dutkowski, Konrad Żmurko
       (wszyscy MKS Karkonosze-Sporty Zimowe Jelenia Góra) - wynik 30,404
    3. Emilia Nosal (UKS KTH), Mateusz Kiełbasa (LKS Łęka),
       Piotr Jaśkiewicz, Patryk Prechitko (obydwaj UKS Tajfun Nowy Sącz) - wynik 30,542


Klasyfikacja klubowa
    1. MKS Karkonosze-Sporty Zimowe Jelenia Góra - 131,25 pkt.
    2. UKS Nowiny Wielkie - 94,00
    3. UKS Tajfun Nowy Sącz - 70,25
    4. UKS "15" Jelenia Góra - 43,25
    5. UKS KTH Krynica Zdrój - 15,50
    6. KSS Beskidy Bielsko Biała - 11,00
    7. UKS Orkan Marcinkowice - 10,50
    8. LKS Łęka - 7,75fot. B.Rzeszut/UKS KTH
trener Lesław Poręba, Natalia Marut, Zbigniew Nosal, Maja Dubel, Emilia Nosal
trener Lesław Poręba, Natalia Marut, Zbigniew Nosal, Maja Dubel, Emilia Nosal - fot. B.Rzeszut/UKS KTH

ekipa UKS KTH na OOM 2023 - fot. B.Rzeszut/UKS KTH

start katehetki - fot. B.Rzeszut/UKS KTH

-= 467 =-


Copyright © 1999- - ZawszeKTH