SEZON 2017/2018
informacje 2017/18

10.03.2018
EUHL: Academy w play off

Wyjazd krynickiej drużyny do stolicy Bratanków zaowocował kolejnym, piątym z rzędu, zwycięstwem w rundzie kwalifikacyjnej. Konsekwencja w ogrywaniu rywali przyniosła oczekiwany profit i Academy 1928 KTH awansowało do play off EUHL.

Konfrontacja w Budapeszcie miała podobny przebieg jak styczniowy mecz tych zespołów w Krynicy, nie brakowało goli, zwrotów akcji oraz emocji. Spotkanie zakończyło się również identycznym wynikiem 7-4 dla "mineralnych".

W pierwszej tercji krążek trafiał do bramki pięciokrotnie. Strzelecką wymianę rozpoczęli gospodarze do 10 minuty uzyskując dwubramkową przewagę po strzałach Dominika Horvatha. Szybka reakcja krynickiej drużyny i gole Petra Kopyttsova i Alexandra Alimova przywróciły status quo, jednak tuż przed przerwą Daniel Godo zdobył trzecią bramkę dla węgierskiej drużyny.

Przewagę miejscowi utrzymali do połowy drugiej odsłony, wówczas Academy po raz drugi doprowadziło do wyrównania, a następnie uzyskało dwupunktowy dystans. Ponownie na listę strzelców wpisali się Kopyttsov i Alimov oraz Danil Vekselsthein. Każdy z trzech goli padł w innej sytuacji meczowej - wyrównanie przy pełnych stanach osobowych, kolejne trafienia podczas liczebnego osłabienia i liczebnej przewagi uzdrowiskowej drużyny. Rywale jeszcze w tej samej części meczu za sprawą Benjamina Dorner złapali kontakt i po czterdziestu minutach gry KTHeci prowadzili 5-4.

Bardzo długo utrzymał się ten stan. Próby zmiany wyniku tak z jednej, jak i drugiej strony, nie przynosiły oczekiwanego skutku, choć na brak pracy golkiperzy nie mogli narzekać. Wykonywali ją bezbłędnie aż do 58 minuty, wówczas kolejny raz skapitulował strzegący węgierskiej bramki Mark Hajek. Egzekutorem okazał się raz jeszcze Petr Kopyttsov, który tym samym skompletował hat-tricka. Dwubramkowa przewaga krynickiej drużyny nie zdeprymowała gospodarzy, bądź co bądź stawką tego pojedynku było miejsce w najlepszej ósemce ligi i play off. Nie skapitulowali i spróbowali ostatniej szansy, jaką było wprowadzenie w ostatniej minucie szóstego gracza z pola w zamian za bramkarza. Manewr bardziej przysłużył się Academy, sekundę przed końcowym gwizdkiem Iurij Alferov strzałem do pustej bramki ustalił ostateczny wynik na 7-4.

Wygrana zapewniła krynickim akademikom udział w play off, choć innym drużynom do rozegrania zostało jeszcze kilka spotkań. Academy z 26 punktami zajmuje drugą, premiowaną awansem, pozycję w tabeli Grupy Kwalifikacyjnej, kolejny chętny właśnie został pokonany na budapesztańskim lodowisku i traci do teamu spod Góry Parkowej 5 oczek, niemożliwych już do odrobienia (w zanadrzu jeden mecz). Pierwsze miejsce w zestawieniu, z 28 punktami po wszystkich rozegranych spotkaniach, aktualnie zajmuje Academics Pilsen, ale jeśli potwierdzą się informacje o walkowerze na korzyść 1928 KTH za nierozegrany mecz z trenczyńskimi Gladiatrorami, to dodatkowy komplet punktów na lidera wysunie właśnie zespół z Krynicy-Zdroju.

Czy tak się stanie i jakie będzie to miało znaczenie dla układu gier w play off dowiemy się w najbliższych dniach.