ZawszeKTH
Serwis Internetowy Miłośników Krynickiego Towarzystwa Hokejowego

informacje 2017/18


16.03.2018
90 lat KTH - na światowym podium

W lutym 2018 r. upłynęło sześćdziesiąt lat od sukcesu wychowanki KTH w światowym czempionacie saneczkarstwa lodowego, pierwszego w historii klubu i kraju. To wyśmienita okazja by przypomnieć o wywodzących się z Krynickiego Towarzystwa Hokejowego sportowcach stających na podium w europejskich i światowych zawodach.


90 Lat KTH Pierwsza po tytuł Mistrzyni Świata sięgnęła w 1958 r. Maria Semczyszak. W lutym tego roku Krynica była gospodarzem, po raz pierwszy rozgrywanych w Polsce, Saneczkarskich Mistrzostw Świata, które odbyły się na torze lodowym na stokach Góry Parkowej. Dwudziestopięcioletnia saneczkarka, od dwóch lat występująca w barwach krakowskiej Olszy, miała już wówczas na swoim koncie dwa tytuły Mistrzyni Polski w dwójkach oraz uzyskany kilka dni przed światowym czempionatem tytuł Mistrzyni Polski w jedynkach. Nic więc dziwnego, że wychowanka KTH znalazła się w osiemnastoosobowej kadrze najlepszych polskich saneczkarek i saneczkarzy. Już pierwsze ślizgi pokazały kto będzie się liczył w zawodach. Aż dwadzieścia saneczkarek pobiło rekord toru, a najlepszy wynik osiągnęła Semczyszak. Kolejne zjazdy potwierdziły jej wyśmienitą formę i pozwoliły sięgnąć po mistrzowski tytuł. Kolejne dwa miejsca na podium również wywalczyły Polki, a dopiero na kolejnych pozycjach uplasowały się takie utytułowane zawodniczki jak Mistrzyni Europy Elly Lieber czy wielokrotna Mistrzyni Europy i zdetronizowana Mistrzyni Świata Maria Isser.

dyplom Marii Semczyszak za zajęcie I Miejsca w Mistrzostwach Świata 1958 r.
dyplom M.Semczyszak
1958 r. I Miejsce w Mistrzostwach Świata
1958 MŚ w Krynicy - na rozbiegu wieży startowej Maria Semczyszak - zdjęcie ze zbiorów Andrzeja Bujarskiego
1958 MŚ w Krynicy - na rozbiegu wieży startowej Maria Semczyszak - zdjęcie ze zbiorów Andrzeja Bujarskiego


M.Semczyszak-Haščakowa,Izba Pamięci KTH  2016 r., fot. H.Pajda
M.Semczyszak-Haščakowa
Izba Pamięci KTH 2016 r.
fot. H.Pajda

Na podium w tych samych zawodach stanął też drugi wychowanek KTH Ryszard Pędrak (wtedy w barwach Start Bielsko-Biała), który w jedynkach mężczyzn wywalczył tytuł Wicemistrza Świata, ustępując jedynie Jerzemu Wojnarowi, a pokonując tuzy niemieckiego i austriackiego saneczkarstwa. Do kompletu dołączył jeszcze Brązowy Medal w dwójkach tworząc parę z Heleną Lacheta. Dla przypomnienia, czwartą lokatę w tej konkurencji zajęli kryniczanie Stanisław Kafel i Józef Stawiński reprezentujący prowadzony przez Karola Rojnę MKS Krynica. Światowy championat 1958 r. rozgrywany na krynickim torze był niezwykle owocny dla całej polskiej ekipy saneczkarskiej, Biało-Czerwoni zdobyli wówczas 7 medali ze wszystkich 9 możliwych do zdobycia.

Pędrak pięć lat później sięgnął również po najwyższe laury, podczas zawodów w austriackim Imst w 1963 r. zdobył tytuł Mistrza Świata w dwójkach. Saneczkarską złotą parę tworzył wówczas z kolejnym wywodzącym się z KTH zawodnikiem Lucjanem Kudzią.


medaliści saneczkowych V Mistrzostw Europy - Bronisław Witkowski (III m), Martin Tietze (I m), Maks Enker (II m), fot. NAC
medaliści saneczkowych V Mistrzostw Europy - Bronisław Witkowski (III m), Martin Tietze (I m), Maks Enker (II m), fot. NAC
1964 r. prasa o saneczkowych ME juniorów
1964 r. prasa o saneczkowych ME juniorów

KTHeci piękne karty zapisali również w historii europejskich zawodów. Tutaj prekursorem był jeszcze przed II Wojną Światową Bronisław Witkowski. Lwowianin, który od początku lat 30 XX w. na stałe związał się z Krynicą, uzdrowiskowym sportem i Krynickim Towarzystwem Hokejowym, będąc jego saneczkarzem i hokeistą, a po wojennej zawierusze i latach niemieckiej okupacji, także trenerem. W 1935 r. Witkowski, podczas odbywających się na krynickim torze saneczkowych Mistrzostw Europy (do 1954 rozgrywano zawody tylko tej rangi) stanął na trzecim miejscu podium zdobywając Brązowy Medal i na długie lata pozostając niedoścignionym wzorem. Kolejni KTHeci grono europejskiej elity powiększyli w 1974 r. Podczas 21 ME w austriackim Imst po Brązowe Medale w męskich dwójkach sięgnęli Roman Hurej i Józef Pietrończyk. Ma też KTH swoją saneczkarską Mistrzynię Europy juniorów w jedynkach kobiet. W styczniu 1964 r. w austriackim Kufstein na najwyższym stopniu podium stanęła kryniczanka Irena Kawa (później małżonka cenionego hokeisty KTH Zdzisława Kustry), która w tych zawodach pokonała trzynaście konkurentek z siedmiu państw.

Ale nie tylko saneczkarze krynickiego klubu sięgali po najwyższe światowe laury, również hokeiści KTH mogą poszczycić się tytułami Mistrzów Świata. Tak, tak. W 1998 r. reprezentacja Polski oldbojów po raz pierwszy uczestniczyła w światowych zawodach drużyn "starszych panów" wieńcząc udział zwycięstwami w dwóch kategoriach - drużyn do lat 45 i 45+. W kadrze oldtimersów wystąpiło wówczas sześciu wychowanków KTH - bracia Ryszard, Marek i Andrzej Bialikowie oraz Józef Chrząstek, Włodzimierz Potoczek i Zygmunt Wójcik.

Dla tych kilkunastu sportowców sięgających po najcenniejsze trofea, tworzących historię europejskiego i światowego sportu, Krynickie Towarzystwo Hokejowe - niewielki klub, z niewielkiego miasteczka - było kolebką, podglebiem, początkiem karier i późniejszych sukcesów. To warte przypomnienia i podkreślenia w Roku Jubileuszu jego 90 lecia.
(e2rds)



hokejowi Mistrzowie Świata Oldbojów w Klagenfurcie - M.Bialik, W.Potoczek, Z.Wójcik, A.Bialik, fot. ze zbiorów Marka Bialika
hokejowi Mistrzowie Świata Oldbojów w Klagenfurcie - M.Bialik, W.Potoczek, Z.Wójcik, A.Bialik
fot. ze zbiorów Marka Bialika
1998 r. prasa o MŚ oldobjów
1998 r. prasa o MŚ oldobjów



-= 4263 =-







  

KRYNICKIE TOWARZYSTWO HOKEJOWE
w historii KTH


zawiązane zostało
23 LISTOPADA 1928 r.

Mistrz Polski
- 1950 -

Wicemistrz Polski
- 1949, 1951, 1953, 1999 -

Brązowy Medal MP
- 1937, 1952, 1957, 2000 -
OLIMPIJCZYCY MISTRZOWIE i MEDALIŚCI MŚ i ME
REPREZENTANCI POLSKI
MISTRZOWIE i MEDALISCI
MISTRZOSTW POLSKI
DZIAŁACZE ZAWODNICY
2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2004   2003   [PZHL] [STATYSTYKI LIGOWE]
[CRACOVIA] [TYCHY] [POLONIA] [PODHALE] [JASTRZĘBIE] [UNIA] [KATOWICE] [GDAŃSK] [NAPRZÓD] [SMS]
[TORUŃ] [ZAGŁĘBIE] [DĘBICA] [MMKS] [STOCZNIOWIEC]
Copyright 1999-
ZawszeKTH
materiały oznaczone są własnością osób lub instytucji wskazanych w oznaczeniu, pozostałe należą do serwisu Zawsze KTH
kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób tylko za pisemną zgodą ich właścicieli