ZawszeKTH
Serwis Internetowy Miłośników Krynickiego Towarzystwa Hokejowego
SEZON 2016/2017
informacje 2016/17


26.03.2017
Pełnoletni mini hokej

23 marca, przed osiemnastu laty, na krynickim lodowisku rozegrany został pierwszy turniej mini hokeja. W zawodach uczestniczyło ponad sześćdziesięcioro dzieciaków, a dla wielu był to początek trwających nadal ligowych i reprezentacyjnych karier.


Orędownikiem i propagatorem tej formy szkolenia dla najmłodszych adeptów dyscypliny był kryniczanin Jerzy Mruk, wychowanek KTH, były hokejowy bramkarz, działacz sportowy i wykładowca akademicki, autor wydanego w 1999 r. przez PZHL opracowania pt. "ABC mini hokeja na lodzie". Współpraca z działaczami Krynickiego Towarzystwa Hokejowego, którego drużyna była wówczas objawieniem ligowego sezonu, zaowocowała organizacją w dniach 22-23 marca 1999 r. pierwszego w Polsce turnieju mini hokeja. W zawodach rozegranych na lodowej tafli nowo powstałej krynickiej hali wzięło udział sześć zespołów, które tworzyły dzieciaczki z roczników 1989-1993. Opiekunami grup byli olimpijczycy KTH Władysław Pabisz i Józef Kurek oraz trenerzy grup młodzieżowych Adam Kilar, Robert Witassek, Janusz Pióro i Wojciech Różana. Kierownictwo turnieju, który odbywał się pod patronatem burmistrza Krynicy Jana Golby, tworzyli Jerzy Mruk i członek zarządu KTH Jan Jędrusiak.

- W to przedsięwzięcie zaangażowanych było znacznie więcej osób - przypomina inicjator turnieju Jerzy Mruk. - To były osoby, które jeździły po sprzęt, jak Pan Jędrusiak, Panowie Kiklica i Smoleń z Instelu. Piekarnia Pana Oleksego piekła drożdżówki, a Pani Jasnoszowa ze swojego sklepu przynosiła słodycze dla dzieciaków. No i przede wszystkim władze miasta z burmistrzem Golbą i zarząd KTH, któremu prezesował Pan Łuszczewski.

W tamtym czasie mecze hokejowe rozgrywać mogła młodzież od piątej klasy szkoły podstawowej, dlatego zawody dla młodszych adeptów musiały mieć inną formułę, stąd sztafeta, rzuty karne i gra na mniejszym polu, trzy składniki właściwie nie meczu, a zabawy na lodzie, która miała być nie rywalizacją, a szkoleniem.


- Pomysł na te zabawy nie był nowy - wyjaśnia trener Mruk - organizowałem podobne już w latach sześćdziesiątych w Łodzi, to była "sztafeta złotego krążka". Ale dopiero później, to znaczy pod koniec lat dziewięćdziesiątych, padło to na podatny grunt i operatywnych działaczy.

Wspomnieć trzeba, że inicjatywa miała swoją kontynuację. W listopadzie 1999 roku, również w Krynicy-Zdroju, odbył się pierwszy regionalny turniej, później w uzdrowisku powstała Mini Hokej Liga, a ogólnopolskie turnieje odbyły się w kilku innych miastach: Nowym Targu, Opolu, Gdańsku, Sosnowcu i Dębicy. Teraz zawody mini hokeja to podstawa szkolenia najmłodszych adeptów hokeja na lodzie, a ideę współzawodnictwa turniejowego kontynuuje m.in. Klub Młodzieżowy KTH organizując Turnieje Mikołajkowe.

W tamtych pierwszych zawodach w 1999 r., obejmujących wg prawideł rzuty karne, sztafetę i grę, uczestniczyło sześćdziesięciu jeden zawodników i pięć zawodniczek z terenu gminy Krynica. Wiele dzieciaków związało się z hokejem na dłużej, w późniejszych latach walczyło o medale Mistrzostw Polski i trafiło do reprezentacji. M.in. dwie dziewczyny - Iza Malinowska i Agnieszka Pióro, która w tamtym turnieju najczęściej trafiała do bramki rywali (3 gole w meczu i 5 wykorzystanych rzutów karnych). Obydwie grały później w żeńskich zespołach hokejowych w Krynicy i Janowie, i już jako seniorki reprezentowały Polskę na arenach międzynarodowych.


- To jakby nie patrząc były początki mojej małej kariery - wspomina Agnieszka Pióro. - Szczegóły się zacierają, ale to na pewno piękne wspomnienia. Z większością chłopaków z drużyny Zielonych, i nie tylko, mam kontakt do dziś.

- Wszystko wtedy było takie nieumiejętne, ale ciekawe i właściwie można powiedzieć, że jako mała dziewczynka mogłam pomyśleć, że "to będzie to" - dodaje obecna pani kapitan MKHL KTH. - Bo nie brałam wtedy pod uwagę baletu, na który moja mama chciała mnie zapisać, a poszłam za tatą i jego pasją, która potem przerodziła się także w moją pasję.

Także wielu chłopców uczestniczących w tym pierwszym turnieju pozostało przy krążku. Niektórzy jedynie do wieku juniora, inni w drużynach ligowych bronili barw KTH lub krajowych drużyn, sięgając po medale, jak Jakub Witecki, Radosław Galant, Bartłomiej Pociecha, Grzegorz Myjak, Tomasz Cieślicki, Mateusz Kulig czy Nikifor Szczerba. Niewielka grupa aktualnie występuje w obydwu zespołach reprezentujących uzdrowisko w rozgrywkach 2 Ligi, a kilku - jak właśnie Pociecha, Witecki i Galant - trafiło do narodowej kadry.


- Szczegółów tego turnieju nie pamiętam - przyznaje Radosław Galant, aktualnie po raz siódmy walczący w finałach ekstraligi - ale na pewno ogromną radość z tego wydarzenia, cieszyłem się, że będzie mecz, bo chciałem wręcz grać codziennie.

- Uważam, że mini hokej to był super pomysł Profesora Mruka - dodaje ponad pięćdziesięciokrotny reprezentant kraju. - Gra na małej przestrzeni w tym wieku zmusza maluchów do szybszego myślenia, jest dużo kiwania, czytania gry i więcej bramek, co oczywiście daje młodym hokeistom dużo radości.

Co roku przygodę z hokejem rozpoczynają kolejne roczniki młodych sportowców, najwięcej wówczas - jak w 1999 roku - kiedy pierwsza drużyna KTH gra o wysokie stawki. Aktualnie to około pięćdziesięcioro dziewcząt i chłopców. Czas pokaże, które z nazwisk będziemy wspominać za kolejne osiemnaście lat.
(e2rds)
wykorzystano materiały z archiwum Jerzego Mruka


Wyniki I Turnieju Mini Hokeja:

Zieloni - Biali
12-6 mecz, 5-1 rzuty karne, 5-5 sztafeta
(klasa 0-1, roczniki 1992/1993)

Zieloni: Pióro Agnieszka, Pociecha Bartłomiej, Kukulak Norbert, Krokosz Sławomir, Kiklica Maciej, Karcz Michał, Dutka Arkadiusz, Wrona Mateusz, Bieś Kacper, Zawiłowicz Tomasz

Biali: Zdrojewski Bartłomiej, Kukulak Tomasz, Faron Dawid, Kuzak Tomasz, Kulig Mateusz, Gurgul Mateusz, Czech Rafał, Jarosz Rafał, Heilman Maciej, Białoń Adam


Czarni - Czerwoni
2-0 mecz, 4-5 rzuty karne, 7-5 sztafeta
(klasa 2, roczniki 1990/1991)

Czarni: Smoleń Paweł, Hołysz Bartłomiej, Kołacz Paweł, Witecki Jakub, Szkwarło Kamil, Kasprzyk Aleksander, Nowak Aleksander, Nitrybit Roman, Pociecha Marietta, Salamon Mateusz, Borzęcki Michał, Franczyk Radosław

Czerwoni: Galant Radosław, Oleksy Kamil, Talanda Mateusz, Gurgul Marcin, Chmurzyński Robert, Hodoly Mateusz, Smoleń Mateusz, Dudzik Kamil, Malinowska Izabela, Bukowiec Maciej, Szczerba Nikifor, Zięba Kamil


Czerwono-Zieloni - Czarno-Biali
2-1 mecz, 3-3 rzuty karne, 6-5 sztafeta
(klasa 3, rocznik 1989)

Czerwono-Zieloni: Widlak Sebastian, Biskup Robert, Hybel Adrian, Sołtys Mariusz, Kostrzewa Michał, Zięba Sławomir, Sekuła Piotr, Ptaszek Jakub, Myjak Grzegorz, Zdrojewska Karolina, Adamczyk Jakub

Czarno-Biali: Bulanda Tomasz, Cieślicki Tomasz, Pajda Jan, Matuszyk Michał, Zając Jarosław, Warcholak Łukasz, Pancerz Michał, Herman Ireneusz, Skrobiś Marcin, Świerad Maciej, Bulanda Angelika





podziękowanie organizatorów i pamiątkowe tableau turnieju
podziękowanie organizatorów pamiątkowe tableau turnieju





-= 1853 =-







  

KRYNICKIE TOWARZYSTWO HOKEJOWE
w historii KTH


zawiązane zostało
23 LISTOPADA 1928 r.

Mistrz Polski
- 1950 -

Wicemistrz Polski
- 1949, 1951, 1953, 1999 -

Brązowy Medal MP
- 1937, 1952, 1957, 2000 -
OLIMPIJCZYCY MISTRZOWIE i MEDALIŚCI MŚ i ME
REPREZENTANCI POLSKI
MISTRZOWIE i MEDALISCI
MISTRZOSTW POLSKI
DZIAŁACZE ZAWODNICY
2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2004   2003   [PZHL] [STATYSTYKI LIGOWE]
[CRACOVIA] [TYCHY] [POLONIA] [PODHALE] [JASTRZĘBIE] [UNIA] [KATOWICE] [GDAŃSK] [NAPRZÓD] [SMS]
[TORUŃ] [ZAGŁĘBIE] [DĘBICA] [MMKS] [STOCZNIOWIEC]
Copyright 1999-
ZawszeKTH
materiały oznaczone są własnością osób lub instytucji wskazanych w oznaczeniu, pozostałe należą do serwisu Zawsze KTH
kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób tylko za pisemną zgodą ich właścicieli