ZawszeKTH
sezon
informacje 2017/18


22.01.2018
KTHeta na amerykańskiej ziemi

Przed trzema sezonami był najskuteczniejszym graczem krynickich żaków, dwa sezony temu z połączonym teamem Cracovia/KTH zdobył wicemistrzostwo Polski młodzików, w poprzednim był jednym z najlepszych zawodników młodzieżowego HC Bardejov, a w bieżącym... szlifuje język w amerykańskiej szkole i z powodzeniem kontynuuje hokejową pasję w drużynie Orchard Lake St. Marys Red.


Krzysztof Petryla, to szesnastoletni kryniczanin, uzdolniony intelektualnie i sportowo wychowanek KTH KM i absolwent krynickiego gimnazjum. Do Michigan wyjechał we wrześniu 2017 r. by - jak to się mówi - poszerzać horyzonty, zdobywać wiedzę i podwyższać umiejętności posługiwania się językiem angielskim, ale w tle był także ukochany hokej. Czas był akurat, bo to koniec jednego, a zarazem początek kolejnego etapu na edukacyjnej ścieżce młodzieńca.

O możliwości skorzystania z oferty Orchard Lake Schools Państwo Petrylowie dowiedzieli się od trenera Krzysztofa, później były poszukiwania informacji i rozpytywania wśród znajomych, które potwierdziły, iż szkoła gwarantuje wyskoki poziom nauczania i stwarza wiele możliwości przyczyniających się do rozwoju młodzieży, w tym także sportowego. Decyzja została podjęta, ale by ubiegać się o przyjęcie syna w poczet uczniów należało jeszcze wypełnić wymagane kryteria. M.in. należało przetłumaczyć szkolne świadectwa z poprzednich lat nauki oraz dostarczyć pisemne opinie dyrektora gimnazjum i nauczyciela j. angielskiego dotyczące wyników w nauce i zachowania. Krzysztof przygotowywał się również do egzaminu z j.angielskiego, sprawdzającego umiejętność posługiwania się tym językiem w anglojęzycznym środowisku i jego praktyczne zastosowanie. Zdawał go w Warszawie i uzyskał międzynarodowy certyfikat TOEFL Junior.

Młody kryniczanin otrzymał pięcioletnią wizę oraz stypendium naukowe, które pokrywa naukę i pobyt w szkole. Szkole oddalonej od rodzinnej Krynicy o niemal 8 tys. kilometrów. Nic dziwnego więc, że satysfakcji z umożliwienia synowi nowych możliwości rozwoju towarzyszył również rodzicielski niepokój, ale - jak mówi mama, Pani Elżbieta - obawy zawsze są i będą, jednak w dobie Internetu i komunikatorów jesteśmy w stałym kontakcie z synem. Również pracownikiem szkoły, Panem Robertem Mazurem, a także z wychowawcą Krzysztofa i trenerem. Mamy też możliwość na bieżąco śledzenia ocen syna poprzez dziennik elektroniczny.

W nowym środowisku i nowych warunkach Krzysztof nie jest jednak sam, do szkoły w Michigan pojechał też jego kolega z Krakowa. We dwójkę zawsze raźniej, choć przecież otwartość i bezpośredniość młodzieży szybko przysparza znajomości i kontaktów. Obydwaj uczniowie z Polski m.in. w październiku ub.r. witali odwiedzającego szkolny kompleks Prymasa Polski Wojciecha Polaka, bo Orchard Lake Schools to szkoła katolicka.

Placówka, do której uczęszcza Krzysztof jest odpowiednikiem szkoły średniej w Polsce. Głównym celem pobytu kryniczanina w USA jest pogłębienie wiedzy i doskonalenie języka angielskiego, w czym od początku pobytu radzi sobie wyśmienicie, ale szkoła posiada również duży kompleks sportowy, dzięki któremu uczniowie po lekcjach mogą rozwijać się też sportowo w kilkunastu dyscyplinach, co dla wychowanka KTH KM nie jest bez znaczenia. Korzysta z obiektów sportowo-rekreacyjnych, siłowni, a przede wszystkim uczestniczy w treningach hokejowych i rozgrywa ligowe mecze z drużyną Orchard Lake St. Marys Red, która rywalizuje w American Division ligi MJVHL. Młody Petryla gra z nr 11, dotychczas wystąpił w piętnastu spotkaniach zdobywając 10 goli i zaliczając 11 asyst, i jest najskuteczniejszym graczem swojego zespołu. Również w zestawieniu całej ligi obejmującym ponad dwustu hokeistów Krzysztof zajmował już czołowe lokaty, a aktualnie sklasyfikowany jest na piątej pozycji.

Drużyna rozgrywa ligowe mecze zazwyczaj w weekendy, czasami w inne dni tygodnia. Najbliższe zawody już w tę środę 24 stycznia.

Droga rozwoju wybrana przez Krzysztofa nie jest najłatwiejszą i najprostszą, ale takie podobno prowadzą do sukcesów. Warto więc śledzić poczynania kryniczanina na amerykańskiej ziemi i mocno go dopingować.
(e2rds)Krzysztof Petryla - rocznik 2001
sezon - zespółmpktbras
2017/18 - Orchard Lake St. Marys Red (USA) 15211011
2016/17 - HC 46 Bardejov - 1L dorast (SVK) 34381622
2016/17 - HC 46 Bardejov - 1L kadet (SVK) 16372215
2015/16 - Cracovia/KTH KM - młodzik 2626818
2014/15 - KTH KM - młodzik 8624
2014/15 - KTH KM - żak 15392712
na lodowej tafli kompleksu sportowego Orchard Lake Schools<BR>fot. ze zbiorów hokeisty
na lodowej tafli kompleksu sportowego Orchard Lake Schools
fot. ze zbiorów hokeisty
z Prymasem Polski Wojciechem Polakiem podczas wizyty hierarchy w Orchard Lake Schools<BR>fot. ze zbiorów hokeisty
z Prymasem Polski Wojciechem Polakiem podczas wizyty hierarchy w Orchard Lake Schools
fot. ze zbiorów hokeisty
Krzysztof w barwach macierzystego KTH KM i Cracovii

-= 1332 =-  


KRYNICKIE TOWARZYSTWO HOKEJOWE
w historii KTH


zawiązane zostało
23 LISTOPADA 1928 r.

Mistrz Polski
- 1950 -

Wicemistrz Polski
- 1949, 1951, 1953, 1999 -

Brązowy Medal MP
- 1937, 1952, 1957, 2000 -
OLIMPIJCZYCY MISTRZOWIE i MEDALIŚCI MŚ i ME
REPREZENTANCI POLSKI
MISTRZOWIE i MEDALISCI
MISTRZOSTW POLSKI
DZIAŁACZE ZAWODNICY
2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008  
Copyright 1999-
ZawszeKTH
materiały oznaczone są własnością osób lub instytucji wskazanych w oznaczeniu, pozostałe należą do serwisu Zawsze KTH
kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób tylko za pisemną zgodą ich właścicieli