SEZON 2017/2018
informacje 2017/18

17.03.2018
EUHL: pierwsze starcie dla Słowaków

Od przegranej rozpoczęła rywalizację w play off krynicka drużyna akademików. W sobotnim meczu Academy 1928 KTH postawiło się wiceliderowi rundy zasadniczej UMB z Bańskiej Bystrzycy, ale ostatecznie musiało uznać wyższość rywala. Wynik 2-5 jednak nie precyzyjnie odzwierciedla przebieg spotkania.

Po wygranej rundzie kwalifikacyjnej uzdrowiskowy zespół sklasyfikowany został na siódmej pozycji w grupie uczestników play off i w ćwierćfinale rozgrywek EUHL trafił na wicelidera sezonu zasadniczego. Pierwszy mecz, w serii do dwóch zwycięstw, zespoły rozegrały w minioną sobotę na krynickim lodowisku. Kilkanaście minut trwała próba sił, nie zawsze zgodnie z przepisami, przez co połowa pierwszej tercji upłynęła rywalom na grze w niepełnych stanach osobowych. Otwarcie wyniku w dwunastej minucie przypadło w udziale gospodarzom, a pierwszego gola dla Academy w tej fazie rozgrywek zdobył Valeriy Polinin. Nie długo jednak dane było miejscowym cieszyć się z tego prowadzenia. Zaledwie kilkanaście sekund później na ławkę kar trafił gracz KTH, a studenci z Bańskiej trzecią swoją liczebną przewagę zamienili na wyrównującą bramkę. Dwukrotnie słowaccy hokeiści unosili ręce w geście radości, ale za pierwszym razem guma nie wpadła do siatki dzięki ofiarnej interwencji golkipera mineralnych Mikity Kitajeu, dopiero druga akcja w tym samym rozegraniu dała remis. Egzekutorem był Jakub Tatar. Przyjezdni jeszcze przed końcem pierwszej tercji ponownie otrzymali wyśmienitą okazję do zmiany wyniku, jednak wychodzący z kary Matus Kamzik, do którego trafiło precyzyjne podanie, nie trafił krążkiem do pustej bramki kryniczan.

Niefortunnie dla gospodarzy rozpoczęła się kolejna część spotkania. Po raz drugi w tym meczu ukarani za nadmierną liczbę graczy na lodzie nie zdołali wybronić osłabienia i UMB po celnym trafieniu Mateja Majlinga objęło prowadzenie. Ten stan miejscowi mogli zmienić już kilka chwil później, jednak grając minutę w pojedynczej i kolejne dwie w podwójnej przewadze nie zdołali pokonać Vladimira Korytara stojącego między słupkami bramki Bańskiej Bystrzycy. Niewykorzystane sytuacje niewdzięcznie się odpłacają, a tym razem posłużyły się Jakubem Vydurkiem, który w 35 min. podwyższył wynik na 3-1 dla przyjezdnych.

Cenną zdobyczą dla Academy była kontaktowa bramka uzyskana tuż po rozpoczęciu trzeciej tercji, w dodatku podczas gry 4 na 5. Precyzją i skutecznością wykazał się najwszechstronniejszy gracz krynickiego zespołu Alexander Alimov. Ciasny wynik sprawił, że twarda i wyrównana konfrontacja na lodzie nabrała jeszcze dodatkowych barw, a emocje podgrzewały udane bramkarskie interwencje, przez ponad kwadrans gry nie dopuszczające do zmiany wyniku. Przełamanie przyniosła 56 minuta, w której czwarte trafienie dla UMB zaliczył Matus Kamzik rehabilitując się za niewykorzystaną akcję w pierwszej części meczu. Ten sam zawodnik sto pięćdziesiąt sekund później ustalił ostateczny wynik pojedynku.

W rywalizacji do dwóch wygranych prowadzą studenci University of Matej Bel. Drugie starcie, tym razem w Bańskiej Bystrzycy, w najbliższy wtorek 20 marca, ewentualne trzecie dzień później również na lodowisku UMB.