ZawszeKTH
SEZON 2020/2021

INFORMACJE
2020/2021


01.02.2021
90 lat krynickich mistrzostw świata

1 lutego 1931 r. na krynickim lodowisku usytuowanym wówczas przy Alei Lipowej (obecnie ul. Piłsudskiego) zainaugurowany został turniej hokejowych Mistrzostw Świata, dziś powiedzielibyśmy elity, z udziałem polskiej drużyny i zespołów północnoamerykańskich. W organizacji tej jednej z największych międzynarodowych sportowych imprez okresu międzywojennego w Polsce znaczny udział mieli również działacze Krynickiego Towarzystwa Hokejowego.


(...) Warunkiem przyznania Krynicy organizacji mistrzowskiego turnieju było wybudowanie w Polsce sztucznego lodowiska na wypadek, gdyby nie dopisała pogoda i niemożliwe byłoby rozegranie zawodów na lodowisku naturalnym. Warunek ten ostatecznie został spełniony w grudniu 1930 r., z chwilą otwarcia katowickiego Torkatu.(...) Niezbędna była również modernizacja krynickiego stadionu. W związku z mistrzostwami świata trybuna na stadionie w Krynicy zostanie przebudowana i liczyć będzie 3 tysiące miejsc siedzących. Na stadjonie zaprowadzone będą silne reflektory, które pozwolą na rozgrywanie zawodów również wieczorem. Urządzony zostanie specjalny urząd pocztowo-tekegraficzno-telefoniczny, kantor wymiany, natryski, szatnie, bufet, amublatorjum i biura zawodów. - Pisał w listopadzie 1930 r. Stadjon, tygodnik poświęcony sprawom sportu i przysposobienia wojskowego. Zmodernizowane i rozbudowane lodowisko, z trybunami z czterech stron w części zadaszonymi, szatniami i natryskami, niezbędnymi pomieszczeniami, nowym oświetleniem (30000 watt) i nagłośnieniem oraz nową taflą treningową usytuowaną nad stadionem, otwarte zostało 25 grudnia 1930 r.

krynicki stadion 1931 r.
Budowa stadionu hokejowego w Krynicy - Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego


(...) Wszelkimi działaniami przygotowującymi Krynicę do mistrzostw świata kierował Komitet Wykonawczy. (...) Uczestniczyli w nim Członkowie Komisji Zdrojowej inż. Leon Nowotarski (jednocześnie prezes KTH), dr Mieczysław Dukiet [członek władz KTH], dr. Xawery Górski, dr Wacław Graba-Łęcki, Roman Nitribitt, Karol Szerauc (wiceprezes KTH), dr Józef Westreich i sekretarz Franciszek Jodłowski (także sekretarz KTH) oraz delegaci ze stolicy - prezes PZHL dr Stanisław Polakiewicz, wiceprezes por. Tadeusz Plutyński, referent budżetowy mjr Wilhelm Römer i zastępca dyrektora Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego płk Krzyski.

(...) Mistrzostwa świata, a zarazem Mistrzostwa Europy, rozegrano na krynickim lodowisku przy Alei Lipowej w dniach 1-8 lutego 1931 r. Była to pierwsza w Polsce impreza o takim charakterze i randze (wcześniej odbyły się Mistrzostwa Europy w narciarstwie w Zakopanem i wioślarstwie w Bydgoszczy). Uczestniczyło w nim dziesięć drużyn - osiem europejskich: Austria, Czechosłowacja, Węgry, Wielka Brytania, Szwecja, Francja, Rumunia i Polska oraz dwie północnoamerykańskie: Kanada i USA. Z przyczyn politycznych do Krynicy nie przyjechała drużyna Niemiec, ówczesnego mistrza Europy. Ze względu na zbyt długą podróż i związane z tym koszty, swojej reprezentacji nie przysłała Japonia, z udziału w turnieju z powodu braku treningu i przygotowań zrezygnowała Belgia. Włosi, choć zapowiedzieli udział i przysłali nawet wymaganą kaucję, nie stawili się. Drużyny rozlokowano w krynickich pensjonatach: Cis i Carlton (Polska), Kryniczanka (Austria), Siedlisko (Węgry), Splendid (Szwecja i Czechosłowacja), Stella (Francja), Lotos (Rumunia), Lwigród (USA, Kanada, Wielka Brytania).

polska reprezentacja 1931 r.
Polska reprezentacja podczas Mistrzostw Świata w Krynicy - Ilustrowany Kurier Codzienny nr 39, luty 1931


(...) Gospodarze udział w mistrzostwach rozpoczęli od rozgrywek wstępnych krzyżując kije z jednym z tryumfatorów eliminacji Czechosłowacją. Po porażce z sąsiadami z południa polska reprezentacja w repasażach pokonała Francję i trafiła do turnieju finałowego, gdzie pokonała Szwecję przegrała z Kanadą, USA i Austrią oraz w ponownym starciu zremisowała z Czechosłowacją, co ostatecznie zapewniło Biało-Czerwonym czwarte miejsce w światowym hokeju i drugie w Europie. Mistrzostwa wygrali Kanadyjczycy pokonując w decydującym meczu ekipę USA.

(...) Jak zawsze podczas turniejów mistrzostw świata, także i w Krynicy odbył się XVIII Kongres Międzynarodowej Ligi Hokeja na Lodzie, zorganizowany w Domu Zdrojowym, na którym reprezentowanych było 13 z pośród 17 państw należących wówczas do Ligi. Na Kongresie przyjęto wystosowany przez Polskę wniosek o przyznawaniu organizacji mistrzostw państwom, które posiadają sztuczne lodowisko, usankcjonowano jedną zmianę w przepisach gry o zamianie boisk w połowie trzeciej tercji, już stosowaną w praktyce, przyjęto w poczet członków LIHG Łotwę i wybrano organizatora kolejnego mistrzowskiego turnieju, który miał się odbyć w Pradze.

polska reprezentacja 1931 r.
otwarcie Kongresu LIGH w Krynicy 31.01.1931 - wycinek z publikacji o mistrzostwach w Krynicy ze zbiorów Jerzego Mruka


informacje nt. Mistrzostw Świata w Krynicy
zaczerpnięto z publikacji
"90 wydarzeń 90-lecia Krynickiego Towarzystwa Hokejowego"
Krynica-Zdrój, 2018

zdjęcia ze zbiorów Izby Pamięci KTH
1931 MS w Krynicy
1931 MS w Krynicy1931 MS w Krynicy
1931 MS w Krynicy1931 MS w Krynicy

-= 345 =-

  

KRYNICKIE TOWARZYSTWO HOKEJOWE
w historii KTH

 1998 - PZHL ogłosił skład kadry na mecze kontrolne z Sokołem Kijów

zawiązane zostało
23 LISTOPADA 1928 r.

Mistrz Polski
- 1950 -

Wicemistrz Polski
- 1949, 1951, 1953, 1999 -

Brązowy Medal MP
- 1937, 1952, 1957, 2000 -
OLIMPIJCZYCY MISTRZOWIE i MEDALIŚCI MŚ i ME
REPREZENTANCI POLSKI
MISTRZOWIE i MEDALISCI
MISTRZOSTW POLSKI
DZIAŁACZE ZAWODNICY
2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2004   2003   [PZHL] [STATYSTYKI LIGOWE]
[CRACOVIA] [TYCHY] [POLONIA] [PODHALE] [JASTRZĘBIE] [UNIA] [KATOWICE] [GDAŃSK] [NAPRZÓD] [SMS]
[TORUŃ] [ZAGŁĘBIE] [DĘBICA] [MMKS] [STOCZNIOWIEC]
Copyright 1999-
ZawszeKTH
materiały oznaczone są własnością osób lub instytucji wskazanych w oznaczeniu, pozostałe należą do serwisu Zawsze KTH
kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób tylko za pisemną zgodą ich właścicieli