W rozgrywkach uczestniczyć mogą kluby posiadające przyznaną licencję lub dopuszczone do rozgrywek I Ligi przez Zarząd PZHL stosowną uchwałą.

1. Rozgrywki I Ligi zostaną przeprowadzone przez WGiD PZHL na podstawie regulaminu i terminarza zaopiniowanego przez Wydział Wyszkolenia, zatwierdzonych przez Zarząd PZHL.
2. Warunkiem dopuszczenia do rozgrywek jest uiszczenie wpisowego na sezon 2017/2018 do dnia 20 września 2017r.

§ 4
1. Rozgrywki zostaną przeprowadzone w dwóch etapach:
    a. dwie rundy zasadnicze,
    b. faza Play Off.
2. Faza zasadnicza składa się z dwóch rund - 28 meczów, rozgrywanych systemem "każdy z każdym" w terminie: 23 września 2017 - 4 lutego 2018.

§ 5
W sezonie zasadniczym 2017/2018, punkty będą liczone wg następujących zasad:
    - drużyna, która wygra mecz w czasie regulaminowym (60 min.) otrzymuje 3 pkt.,
    - w przypadku, gdy mecz zakończy się remisem, następuje dogrywka 5 minut (bez przygotowania lodu) -
         zasada ,,Złoty Gol'', przy 3 zawodnikach w polu każdej z drużyn plus bramkarz.
Drużyna zwycięska w dogrywce otrzymuje 2 pkt. a przegrana 1 pkt.
W przypadku gdy dogrywka nie przyniesie rozstrzygnięcia, sędzia zarządza wykonywanie po 3 rzutów karnych zgodnie z "Przepisami gry w hokeja na lodzie". Drużyna zwycięska w rzutach karnych otrzymuje 2 pkt. a przegrana 1 pkt.

PLAY OFF

§ 6
  1. W I rundzie Play Off (półfinałach) uczestniczą 4 najlepsze drużyny, sklasyfikowane po dwóch rundach sezonu zasadniczego, za wyjątkiem zespołu: SMS PZHL U18 Sosnowiec,
    Pierwsza para półfinalistów to zespoły z miejsc: 1 - 4, po dwóch rundach sezonu zasadniczego,
    Druga para półfinalistów to zespoły z miejsc: 2 - 3, po dwóch rundach sezonu zasadniczego,

2. Do II rundy Play Off awansują drużyny, które wygrają cztery mecze, przy czym gospodarzem pierwszego, drugiego, piątego i siódmego spotkania jest drużyna, która zajęła wyższe miejsce w tabeli, po trzech rundach sezonu zasadniczego.

3. W finale Play Off zespoły walczące o miejsca: 1 - 2 grają do czterech zwycięstw, przy czym gospodarzem pierwszego, drugiego , piątego i siódmego spotkania jest drużyna, która zajęła wyższe miejsce po dwóch rundach sezonu zasadniczego.

4. W przypadku rozstrzygnięcia meczów w półfinałach fazy play-off szybciej niż po siedmiu meczach, PZHL zastrzega sobie prawo do przyspieszenia rozgrywek, przy zachowaniu odpowiednich okresów przerw dla grających drużyn.

5. Mecze Play Off sezonu 2017/2018, będą rozgrywane wg następujących zasad:

Jeżeli mecz półfinałowy Play Off, zakończy się remisem, następuje dogrywka 10 minut (bez przygotowania lodu) - zasada ,,Złoty Gol'', przy 4 zawodnikach w polu każdej z drużyn plus bramkarz,

W przypadku gdy dogrywka nie przyniesie rozstrzygnięcia, sędzia zarządza wykonywanie po 5 rzutów karnych zgodnie z "Przepisami gry w hokeja na lodzie",

Jeżeli mecz finałowy Play Off, zakończy się remisem, następuje dogrywka 20 minut (po przygotowaniu lodu) - zasada ,,Złoty Gol'', przy 5 zawodnikach w polu każdej z drużyn plus bramkarz

6. Dla zespołów które, nie uczestniczyły w fazie Play Off lub przegrały mecze półfinałowe fazy Play Off, klasyfikacja końcowa zostanie ustalona na podstawie zajętych miejsc po sezonie zasadniczym.

§ 7
Drużyna, która w I Lidze zdobędzie pierwsze miejsce - uzyskuje awans do Polskiej Hokej Ligi i otrzymuje puchar.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 8
  1. Zawodników obowiązuje używanie sprzętu ochronnego zgodnie z Przepisami Gry w Hokeja na Lodzie

2. Drużyna gospodarzy zobowiązana jest do gry w strojach koloru jasnego (koszulka plus getry minimum 80% koloru jasnego), a drużyna gości w strojach koloru ciemnego (maksimum 20% koloru jasnego).

3. Zawodników każdej drużyny obowiązuje jednolity kolor spodni (z wyjątkiem bramkarza), getrów i kasków. Nazwisko zawodnika (litery drukowane o wysokości 8 cm.) oraz numer na rękawie musi być umieszczone na koszulce zgodnie z Przepisami gry w hokeja na lodzie. Zawodnicy niespełniający tych wymogów mogą być dopuszczeni do gry w danym spotkaniu, ale na klub zostanie nałożona kara finansowa zgodnie z Taryfikatorem opłat.

4. W rozgrywkach I Ligi, drużyna zobowiązana jest do posiadania w składzie, w każdym meczu nie mniej niż 12 zawodników (w tym dwóch bramkarzy) i nie więcej niż 22 zawodników (wyjątek stanowi zespół SMS PZHL U18, w którym może występować 24 zawodników).

5. W rozgrywkach I Ligi może występować w meczu maksymalnie 5 (pięciu) zawodników zagranicznych w rozumieniu Regulaminu Współzawodnictwa Sportowego (§2, punkt 5).

6. W rozgrywkach Play Off nie może występować drużyna SMS PZHL U18 Sosnowiec.

7. Na pisemny wniosek klubów, zawodnicy SMS PZHL mogą być zwolnieni do klubów macierzystych na poszczególne mecze fazy Play Off.